Historia

W roku 2003, grupa uczestników pracowni modelarskiej MDK nr 2 wystąpiła z propozycją zorganizowania zawodów modelarskich. Po zaakceptowaniu pomysłu, zostały w 2004 roku zorganizowane pierwsze zawody. W naszych zamyśle miała to być impreza lokalna, dla zawodników z najbliższych okolic. Jednak już pierwsza edycja okazała się imprezą ogólnopolską, na której byli znani zawodnicy z Polski. Ponieważ pierwsza edycja przypadła do gustu zawodnikom, to niesieni ambicją następne zawody określiliśmy jako międzynarodowe i pomimo, iż zawodnikom z zagranicy nie udało się dotrzeć ze względu na pogodę, mieliśmy już wtedy zgłoszenia z Czech i Węgier. Trzecia impreza była już naprawdę międzynarodowa, wśród wystawców była ekipa z Czech, a jednym z fundatorów nagród został sponsor z Ameryki Południowej. W czwartym roku startowali zawodnicy z całego kraju, jak również: Czesi, Włosi, Węgrzy i Niemcy. Kolejne lata to wizyty gości z coraz dalszych regionów Europy.

W początkowym okresie nasze spotkanie miało w nazwie „zawody”, jednakże obserwując to co dzieję się wokół, zmieniliśmy to słowo na „festiwal”, to także był strzał w dziesiątkę. Dzięki zmianie charakteru z ostrej rywalizacji medalowej, na bardziej łagodną i swobodną, udało się nam zachowując możliwość wyróżniania ciekawych prac modelarzy, stworzyć bardziej luźną atmosferę, a to zaprocentowało dużą ilością wystawianych prac, przez wielu modelarzy. Od samego początku w naszym regulaminie jest też wiele kategorii startowych, co pozwala na start wszystkim dla których modelarstwo jest ich konikiem. Naszym głównym celem jest promocja naszego hobby w szerokich kręgach, cenimy każdego modelarza, od zawsze podobało się nam hasło Kolegów z Lublina „każdy modelarz jest dla nas mistrzem”, dlatego też co roku wprowadzamy innowacje, które pozwalają pokazać wszystko co można wyczarować w miniaturze. Te zmiany doprowadziły do tego, że ilość modeli wystawianych na zawodach, zmieniła się z 160 do 1000, a wystawców z 50 do ponad 300.

Bytomski festiwal organizują modelarze zrzeszeni i nie zrzeszeni, lecz nie tylko oni, bo są wśród nas także cywile :), bez pomocy których nie mielibyśmy szans zorganizować tak dużej imprezy. Jednak tak naprawdę to dzięki tym, którzy biorą udział w naszym spotkaniu, jest ono świętem dla całej modelarskiej braci.

W tym krótkim opisie historii powstania i tez chwili obecnej celowo nie użyłem nazwisk organizatorów, jak też nazw sponsorów, gdyż lista ta spowodowałby zapchanie naszego serwera :)

Pozdrawiam Wszystkich czytających te słowa i zapraszam na każdą kolejną edycję festiwalu.