Edward Boni urodził się w 1931 we Lwowie, gdzie przeżył II w. św. i po jej zakończeniu, w ramach tzw. repatriacji, jako 12-letni chłopiec przyjechał z rodzicami do Bytomia. Na stałe związał się z tym miastem i Śląskiem, spędził w nim całe życie. Tam podjął studia ekonomiczne, a następnie pracę w Bytomskich Zakładach Odzieżowych, gdzie awansował na stanowisko dyrektora do spraw ekonomicznych.
Jego wielką pasją było modelarstwo redukcyjne. Swe zainteresowania w tej dziedzinie zaczął w latach 1960-tych kolekcjonowania modeli plastikowych. Efektem tych działań był ogromny zbiór starannie wykonanych modeli samolotów i pojazdów, który w latach 1990-tych prezentowano mieszkańcom Śląska i Zgłębia na wystawie w Muzeum Śląskim.
Na początku lat 1980-tych Edward Boni, podobnie jak wielu modelarzy w tamtym okresie, przyjechał na konkurs modelarski do Wrocławia, gdzie za model Hurricane w 1:24 otrzymał wyróżnienie. Od tego momentu zainteresował się sportowym nurtem modelarstwa redukcyjnego, by wkrótce stać się ważną postacią tego środowiska.
Uczestniczył w konkursach, zdobywając nagrody i aktywnie włączał się w tworzenie zasad organizacji imprez modelarskich w kraju, w tym Mistrzostw Polski w klasach F4IA-D. Był to okres początków tworzenia polskiego ruchu modelarstwa redukcyjnego. Edward Boni bardzo szybko zyskał opinię cenionego sędziego konkursowego. Ponieważ w tamtym okresie na Śląsku nie było jeszcze klubów modelarskich, związał się z kaliskim klubem Miniaturką i wraz z jej członkami brał udział w pierwszych międzynarodowych konkursach zagranicznych w Czechosłowacji.
Niezależnie od osobistych sukcesów, Edward Boni dla modelarstwa redukcyjnego w Polsce dokonał ważnego dzieła. Jako dyrektor wielkiego przedsiębiorstwa, na Śląsku i Zagłębiu był osobą publiczną. W tamtych czasach modelarstwo redukcyjne miewało często pejoratywny odbiór - lepienie samolocików, autek i stateczków z plastikowych zabawek - tak się mówiło o tej dziedzinie modelarstwa. W takich sytuacjach Edward Boni swym autorytetem i rozsądną argumentacją niejednokrotnie obalał mit infantylnego plastikowego modelarza. W wypowiedziach publicznych dawał odpór opiniom, że to zabawa tylko dla dzieci. Dobitnie udowadniał swoją postawą, iż ta dziedzina modelarstwa może być zajęciem poważnym, dla poważnych ludzi. Jednocześnie w samym środowisku modelarskim starał się, ażeby sportowe emocje i rywalizacja nie przesłaniały istoty modelarstwa - radości tworzenia i możliwości obcowania z ludźmi o podobnych zainteresowaniach. Mimo, iż przez wielu uczestników ówczesnych konkursów był postrzegany jako starszy pan, nigdy nie tworzył barier wynikających z różnicy wieku. Wszyscy młodzi modelarze, którzy gościli u Niego w domu, byli tam traktowani jak najlepsi koledzy! Spokojem swych wypowiedzi i wielkim taktem zyskał opinię kogoś w rodzaju Męża Zaufania u młodszych modelarzy.
W uznaniu Jego zasług dla polskiego modelarstwa redukcyjnego modelarze bytomscy postanowili rozgrywać Memoriał im. Edwarda Boniego. Pierwsza jego edycja miała miejsce 26-27 lutego 2005 podczas II Międzynarodowych Zawodów Plastikowych Modeli Redukcyjnych w Bytomiu.
Zdjęcia: archiwum klubu Miniaturka w Kaliszu
Serdecznie dziękujemy!